Przyczyn unikania seksu przez mężczyzn może być bardzo wiele – najczęściej związane są z dostrzeżonymi przez nich „niedomogami”, związanymi z ich seksualnymi możliwościami. Mężczyzna, który zauważy, że np. czas trwania stosunku w jego wykonaniu jest niewystarczający do zaspokojenia partnerki, może czuć się w tej sytuacji mało sprawczo (męsko). Tego rodzaju uczucie nie jest oczywiście przyjemne, toteż może on unikać ponownego jego pojawienia się, a najprostszym na to sposobem jest uciekanie od sytuacji, które te uczucia wywołują – w tym wypadku od seksu. Podobnie mężczyźni zachowują się w przypadku pojawienia się u nich np. zaburzeń erekcji – jako remedium na problem „stosują” wycofywanie się z sytuacji mogących skutkować podjęciem współżycia seksualnego. 

Zdarza się też, że mężczyźni, podobnie jak kobiety, odmawiają współżycia partnerowi, żeby go „ukarać” za różne przewinienia w związku. Innym powodem unikania współżycia mogą być np. wątpliwości mężczyzny związane z byciem rodzicem – w tej sytuacji unikanie współżycia „chroni” przed zostaniem ojcem. 

Konkludując – zwykle przyczyną unikania seksu są realne bądź domniemane problemy związane ze współżyciem bądź samą relacją z partnerką – co sprowadza się do uogólnienia, że najczęstszą przyczyną ww. jest brak bądź zaburzona komunikacja.