Zanim odpowiemy na pytanie, jak kochają mężczyźni, warto najpierw opisać, jak się mężczyźni zakochują. „Mechanizm zakochania” obu płci przedstawia dość trafnie powiedzenie: „Mężczyźni zakochują się oczami, a kobiety uszami.”, co wskazuje, że mężczyźni zwracają przede wszystkim uwagę na wygląd kobiety, co, nawiasem mówiąc, powoduje nierzadko nie do końca sprawiedliwe zarzuty od płci przeciwnej o ich powierzchowność i „zachwycanie się okładką książki, a nie jej treścią”. 

Ta rzekoma powierzchowność ma jednak ewolucyjne korzenie, na które mężczyźni nie do końca mają wpływ – wygląd kobiety z ewolucyjnego punktu widzenia świadczy bowiem o jej zdrowiu fizycznym, a co za tym idzie – o możliwości urodzenia przez nią zdrowego potomstwa, jego wykarmienia i wychowania.

Między innymi z powyższego powodu miłość w wykonaniu mężczyzn wydaje się być bardziej zaborcza i zazdrosna – nade wszystko wymagają wyłączności seksualnej od partnerki – muszą być przecież pewni, że potencjalny potomek spłodzony w związku z nią będzie ich dzieckiem.